Büyük başarılar, kıymetli anaların yetiştirdikleri seçkin evlatlar sayesinde olmuştur. 

 

 

 

 

   

 

 

İşte size bebek odası hazırlarken yol göstereceğine inandığımız önemli noktalar:

 

1- Evinizin mümkünse sabah güneşini alan aydınlık bir odasını bebeğiniz için hazırlayın. Ebeveyn odasına yakın olması da sizin için büyük kolaylık olacaktır. Unutmayın minik meleğinizin gece de size ihtiyacı olacak, sık sık onu ziyaret etmek zorunda kalacaksınız. Eğer bebek odası yapacak fazla odanız yok ise ve aynı odayı paylaşacaksanız o zaman bu ortak yatak odanızı süsleyebilir, ona bir köşe yapabilirsiniz.

2- Duvar rengine karar verip bir an önce boyatmalısınız. Çünkü boya kokusu hem hamileleri hem de bebekleri rahatsız eder.  Su bazlı boyalar tercih edildiğinde boya kokusu odada kalmayacaktır veya çocuk odaları için özel olarak üretilmiş silinebilir boyaları tercih edebilirsiniz.. Aksi taktirde boya kokusundan kurtulmak için oldukça zamana ihtiyacınız olacaktır.

3- Hayalinizde yarattığınız bir bebek odası varsa , renk olarak istediğinizi seçebilirsiniz elbette, artık boya firmaları ve boya ustaları bizlere sınırsız renk seçenekleri sunuyor. Ancak uzmanlara göre her rengin bir etkisi var ve önerileri bebeğiniz rahatlatıcı etkiye sahip pastel tonlar kullanılması yönünde. Uçuk pembe, uçuk mavi, uçuk sarı, uçuk yeşil ve uçuk turkuaz hem küçük odaları daha geniş gösterir, ferahlık katar, hem de bebekler üzerinde rahatlatıcı etkileri olduğu söylenmekte, ayrıca sinekleri de uzak tutar.. Tavanını da beyaz yerine, birkaç ton açığına boyayabilirsiniz. Diğer renkleri ise dekoratif parçalarda kullanabilirsiniz, renkler bebeğinizin fiziksel, zihinsel ve duygusal gelişimine yardımcı olur.

4- Unutulmaması gereken bir nokta da bebeğinizin ve kendi yatak odalarınızda canlı bitki bulundurmamanız gerektiği, bitkiler  fotosentez sonucu gündüz oksijen gece ise karbondioksit verirler. Canlı çiçek yerine, yapay çiçekler kullanarak bebeğinizin odasını süsleyebilirsiniz.

               

 

 5- Bebeğinizin odasını kağıt da kaplatabilirsiniz, önemli olan silinebilir ve temizlenmesi kolay olanı seçmeniz. O kadar çok seçenek var ki, hatta yatak örtüleriyle perdeleriyle, halısıyla takım seçenekler piyasada mevcut.

 6- Satın alacağınız mobilyaların yapım aşamasını da beklemek zorunda kalabilirsiniz. Minik yavrunuz evine geldiğinde odasının tamamen hazır olmasını istiyorsanız, mobilya bakmaya hamileliğinizin en geç 7. ayında başlamalısınız. Ayrıca mobilya kokusunun da tamamen yok olması, uzun zaman alır, mobilyalar odaya yerleştikten sonra en az 1 ay süre ile odayı havalandırmalısınız. Mobilya alışverişinde tanıdıklarınızın referans ve tecrübelerine kulak verin, bebeğinizin mobilyalarının zamanında ve istediğiniz gibi teslim edilmesi son derece önemlidir. Son derece hassas ve gergin olduğunuz günlerde bu tip aksaklıklar yaşamamalısınız.

 7- İleriyi düşünerek dekorasyon yapmanız en doğrusudur. Unutmayın ki bebeklik dönemi çok kısa sürmekte ve sizin günlerce titizlikle ve özenle seçtiğiniz duvar kağıtları ya da bordürleri, göz açıp kapayana kadar 3-4 yaşına gelen bebeğiniz tarafından beğenilmemeye başlanabilir.  Önerimiz duvar bordürünüzün üzerine tekrar aynı boyutlarda , o an ki ilgi alanına uygun bordür yapıştırmanızdır.

 8- Bebeğinizin karyolasını seçerken 2 alternatifiniz var, büyüyen tip yataklardan seçebilirsiniz. Bu karyolaların ayak ucuna daha sonra komidin olarak kullanabileceğiniz 2 parça sabitlenerek küçük bir karyola elde ediliyor. Bebeğiniz büyüyünce bu parçalar çıkarılarak tek kişilik yatak olarak kullanılıyor.

Ya da küçük bebek karyolalarını da tercih edebilirsiniz. Seçim tamamen size kalmış, önemli olan her iki seçimde de bebeğinizin kafasının sıkışmayacağı genişlikte (2,5 cm’den dar, 7 cm’den geniş olmamalı) parmaklıklar içermesi, bu parmaklıkların yükseklik ayarının da olması  ve en az 60 cm parmaklık yüksekliği bulunması gerekiyor. Başını çarpmaması için kenarlık kullanmanız yararlı olacaktır, bu korumalar özellikle bebeğiniz hareketlendiğinde güvenlik açısından çok önemlidir.

 

                                         

                                 

(www.babysupermall.com)

 9- Bebeğinizin yatağı ne fazla sert ne de fazla yumuşak olsun. Orta sertlikte temiz yeni bir yatak idealdir.   Kullanılmış yataklardan çok sayıda bakteri içereceğinden uzak durun. Yatağın temizliği ve ileriki dönemlerde ıslanmaktan korumak için yatak koruyucu da bulundurmanızda fayda var. Yatak çarşaflarını ise mutlaka %100 pamuktan yapılmış ve özellikle güvenlik açısından lastikli olanlardan yana tercih yapmanızı tavsiye edeliyor. Bir yaşına kadar olası boğulmalara karşı yatağında yastık bulundurmamanız gerekiyor. Ayrıca bebeğiniz yorgana da uzun bir süre ihtiyaç duymayacak uyku tulumları ya da battaniyeler işinizi görecektir.

10-Bebeğinizin odasında , kendi yaptığınız raflar ve ya bir oyuncak sandığı çok güzel duracaktır. Bunun için hazır boyanmamış tahta raf , istediğiniz boyda bir sandık ve ya çöp kovası alıp, odanın rengine göre boyayabilir, üzerine uygun figürler yapabilirsiniz.

11-Bebeğinizin kıyafetleri için bir de dolaba ihtiyacınız olacak. Mümkün olduğunca çok raflı ve çekmeceli olanlar size rahatlık sağlayacaktır. Bebeğiniz odası ve beşiği ile uyumlu olması odada ahenk yaratacaktır mutlaka ki. İlla almanız gerekmiyor, evinizde kullandığınız eski bir dolap da işinizi görebilir. Onu temizleyip boyayabilirsiniz., kulplarını değiştirebilirsiniz. 

                    

12-Bebeğinizin mobilyalarında dikkat etmeniz gereken sivri köşelerin bulunmaması, cam olmaması, kaliteli ve sağlığa zararsız boya ile boyanmış malzemelerden yapılmış olması.

13-Bebek mağazalarında satılan hazır şablonlarla, bebeğinizin odasını istediğiniz gibi kendiniz dekor edebilirsiniz. İsterseniz bu konuda uzman kişi ya da firmalardan da destek alabilirsiniz. İsterseniz şablonsuz hayal ettiğinizi yaparsınız, duvarlara, tavana, mobilyalarına, aksesuarlara, kapıya,...

                                         

14-Eğer bebeğiniz için hazırladığınız oda çok güneş alıyorsa  gündüz uykularının daha verimli olabilmesi için seçeceğiniz perde mutlaka koyu renkli astar veya güneşlik içermeli,  minikler loş ortamda daha iyi uyurlar. Perde boyu çok uzun olmamalı, minik afacanınız çabucak büyüyüp perdelere asılmaya başlayabilir. Koton, veya istediğiniz tür ve renkteki kumaşlardan çok güzel stor perdeler de diktirebilirsiniz. Temizliğini kolay yapabileceğiniz oda rengine uygun renk ve desenlerde perdeler uygun olur.

                             

15-Bebeğinizin odasının yer döşemesi de son derece önemli, doktorlar ve uzmanlar kesinlikle duvardan duvara halı kaplanmasını önermiyorlar. En sağlıklı olanın toz ve kir tutmayan tahta kaplamalar olduğu belirtiliyor. Üzerine yıkanması kolay bir kilim koyabilirsiniz. Dilerseniz büyük renkli minderler de atabilirsiniz.

                  

 

16-Peluş oyuncaklar da aynı nedenlerden dolayı bebek odasında bulunmaması gerekenlerden. Unutmamalısınız ki alerjik astımın en büyük nedenlerinden biri tozdur.

17-Tavana asacağınız  ya da yapıştıracağınız değişik sekil ve renkteki objelerle bebeğiniz için harika bir gökyüzü yaratabilirsiniz. Bu hem onu keyiflendirecek hem de daha kolay uykuya dalmasını sağlayacaktır. Dilerseniz tavana da odanın tasarımına uygun deneler yapabilir, farklı bir oda yaratabilirisiniz.

                   

18-Odasına koyacağınız bir müzik seti emin olun çok isinize yarayacak,bebekler için özel hazırlanan müzikleri dinleterek sakinleşmesini ve kolay uykuya dalmasını sağlayabilirsiniz.

19-Bebeğinizin yatağında cibinlik de kullanabilirsiniz hem bebeğiniz yazın sineklerden korumuş olursunuz hem de odaya büyüleyici bir hava katmış olursunuz. İster hazır alabilir, ister dikebilirsiniz. Cibinliğinizi farklı kılmak için renkli kurdelelerden, boncuklardan, hazır satılan çiçeklerden faydalanarak süsleyebilirsiniz.

     

20-Bebeğinizi emzirmek için bir sallanan koltuk ya da geniş bir tek kişilik koltuğa ihtiyacınız olacaktır. Emzirmenin bazen saatler sürdüğü düşünülürse bebeğinizle rahat oturup kalkabileceğiniz bir koltuk sizin için vazgeçilmez olacaktır.

      

21-Raflar , raflar, raflar... Bebeğinizin artan oyuncak ve eşyaları ile birlikte, tüm bunlara yer bulmak büyük bir sorun haline gelecek, bunun için bir çok rafa ihtiyacınız olacak. Ayrıca oyuncaklarını toplamak için bir oyuncak hamağı ya da sandık önerebiliriz. Ham sandık alabilir, bunu da muhteşem figürlerle boyayabilirsiniz. Yaratıcılıkta sınır yok. Ancak dikkat etmeniz gereken odada hareket esnasında ne sizin ne de bebeğinizin çarpmayacağı yerlerde olması.

            

22- Bebeğinizin odasında bir cop kutusu ve kirli torbasına ihtiyacınız olacak. Odanın dekorasyonuna uygun çok farklı alternatifler bulabilirsiniz. Kendiniz artık kumaşlardan da dikebilirsiniz.

                             

23- Fotoğraf çerçevelerini unutmamak gerekiyor. Bebeğinizin en sevdiğiniz fotoğrafları odasının en önemli aksesuarları olacak hiç şüphesiz.

              

24- Bebeğinizin hassas gözlerini rahatsız etmemesi için odasının aydınlatması, tavandan aydınlatma yerine duvarlara yerleştireceğiniz, oda dekorasyonuna uygun aplik ve gece lambalarıyla yapılmalı. Gece boyunca açık kalacak olan bir gece lambası sayesinde bebeğiniz uyandığında kendini daha güvende hissedecektir. Basit bir lambayı yaratıcılığınızla çok farklı bir hale getirebilirsiniz.

           

25-Bebeğinizin odasında bir alt açma ünitesi çok isinize yarayacaktır. Ama çok çabuk hareketlenen bebeğinizi bir kaç saniye de olsa yalnız bırakmamanız gerekiyor. Alt açma ünitesinin 3 tarafının koruyucularla çevrili olması güvenlik açısından gerekli. Bebeğiniz büyüdükten sonra da bu ünitenin rafları işinize çok yarayacaktır.

              

26- Dekoratif objeleri de ister satın alabilirsiniz, ister siz kendiniz yapabilirsiniz.

                     

Meleğinize özel odalar yaratmanız mümkün, iş sizin hayal gücünüze kalıyor.   

 

 

 Hazırlayan ve Derleyen: Can'ın annesi İde & İpek'in annesi Hasibe