Büyük başarılar, kıymetli anaların yetiştirdikleri seçkin evlatlar sayesinde olmuştur. 

 

 

 

 

     

Bursalı Anneler kimdir?

9 Ekim 2003 yılında Özgür İde Acarbabacan tarafından bir mail grubu olarak kurulan Bursalı Anneler, 15 Mart 2007’de Bursa’nın ilk ve tek anne bebek web sitesi  www.bursalianneler.com sitesini açarak, kısa zamanda Bursa ve tüm Türkiye’den ziyaret alan ve takip edilen bir web sitesi haline geldi.

Gönüllü olarak destek veren seçkin uzmanları, her geçen gün okunma oranları hızla artan köşe yazarları ve her hafta güncellenen içeriği ile Bursalı Anneler kısa zamanda büyük bir başarı yakaladılar.

Yalnız kendi çocukları için değil, çevresinde ki tüm çocuklar ve anneler için faydalı olmayı hedefleyen Bursalı Anneler’in anne hassasiyeti ve özeni ile bu güne kadar gerçekleştirdiği bazı aktivite ve sosyal içerikli projeleri :

** Eylül - 2006, İzmir’de valilik izni ile tedavi masrafları için yardım toplanan Cansu Tagriberdi ‘ye grup üyelerimizle maddi ve manevi destek verildi.

** Ocak - 2007, maddi durumu yetersiz bir öğrenci için üniversite hazırlık kursu ücreti üyelerimiz tarafından ödendi.

** Eylül - Aralık 2007, Dr. Fahrettin Er tarafından Manisa’da başlatılan ‘’Her Çekirdek Bir Ağaçtır’’ kampanyasına destek olmak için üyelerimiz tarafından biriktirilen meyve çekirdekleri ve TÜYCEV ( Türkiye Üstün Yetenekli Çocukları Eğitim Vakfı) tarafından biriktirilen ve Bursalı Anneler’e teslim edilen meyve çekirdekleri, 13 Ocak 2008 ‘de Gölyazı Belediyesinin projemiz için ayırdığı alana çocuklarımız ve grubumuza destek olan bir çok farklı grupların üyeleri ile dikildi.

** Aralık -2007, Pınarcık, Dağdibi ve Epçeler köylerine kullanılmış kıyafet, ayakkabı ve eşya yardımı yapıldı. Grup dışından da katılım gören yardım kampanyamızda amaçlanan, evlerimizde verilmeyi bekleyen kıyafet ve eşyalarımızı gerçek ihtiyaç sahipleri ile buluşturmaktı.

**  Aralık -2007, üyelerimizin kendi imkanları ile aldıkları 300 adet ceviz fidanı, 16 Aralık ‘ta Bursa Orman Müdürlüğü ‘nün desteği ile Pınarcık ve Baraklı köylerine dikildi. Ceviz fidanı dikerek hem ağaçlandırma yapan hem de köy halkı için ilerde ek gelir olmasını hedefleyen Bursalı Anneler, çocuklarına doğa sevgisi ve yardımlaşmayı erken yaşlarda yaşatmanın mutluluğunu yaşadı.

** Aralık -2007 ‘de Muş Alican Köyü anasınıfının bizlere ulaşan fotoğraflarından etkilenen Bursalı Anneler, çevrelerinden topladıkları her türlü kullanılmış ve kullanılmamış, oyuncak, ana okulu materyalleri, kitap ve kıyafetleri okul öğretmenine teslim etti. Bursalı Anneler, değişimin kanıtı olan mutluluk fotoğrafları ulaştıkça, ilerde yapacakları yardımlar için güç topladılar.

**Mart -2008, Bursalı Anneler kendi çocukları için de faydalı aktiviteler düzenlemeye başladılar. Bursa’da bir ilki gerçekleştiren Pasto’nun daveti ile 22 Mart 2008’de grup üyelerimizin çocukları ile katıldıkları ilk aktivitemizde, ekmek yapmayı öğrenen çocuklarımız ve bizler için unutulmaz bir gün yaşandı.

** Nisan -2008, Bursalı Anneler’in kendileri için düzenlediği ilk aktivite yine Pasto tarafından gerçekleştirildi. Annelerimize özel düzenlenen çikolata etkinliğinde keyifli anlar yaşandı.

** Nisan -2008, 12 ve 19 Nisan tarihlerinde Seramik Sanatçısı Figen Özden tarafından çocuklarımıza Seramik Kursu düzenlendi. Çocukları için faydalı etkinlikler düzenlemeyi hedefleyen Bursalı Anneler bu etkinlikten de çok güzel anılarla ayrıldı.

** Nisan - 2008, 23 Nisan’da Pınarcık Köyü İlköğretim okulunda düzenlenen törene TUKD (Türkiye Üniversiteli Kadınlar Derneği ) üyeleri ile katılan grup üyelerimiz, köy çocukları ile bayram çoşkusunu yaşadılar. Çocuk Gelişim Uzmanı Emel Baygöl’ü köylü kadınlarla söyleşi için davet eden Bursalı Anneler, özellikle annelerin bilinçlenmesi adına tüm imkanları ile bu tip organizasyonlarına devam edecekler.

** Nisan -2008, Dağakça köyü okuluna kullanılmış, çalışır durumda iki adet bilgisayar bağışlandı.

** Mayıs -2008, 04 Mayıs’ta grup üyelerimizden toplanan kullanılmış kıyafet, ayakkabı ve eşya yardımları Dağakça köyü’ne teslim edildi.

** Mayıs-2008, Bursalı Anneler, Tüyap Bursa’da düzenlenen Evlilik Öncesi Hazırlıkları Fuarına katıldı.

** Mayıs -2008, Pınarcık Köyü İlköğretim okulunda eğitim gören 85 adet öğrenci için, yaz tatilinde faydalanmaları için kullanılmamış ders kitapları alındı.

** Haziran-2008, Korupark AVM’de  babalar gününe özel,  grup üyelerinin çocuklarının babaları ile çekilmiş fotoğraflarından oluşan  ‘’Benim Babam‘’ isimli fotoğraf sergisi düzenlendi.

** Temmuz-2008, Tüyap'ta düzenlenen Anne Bebek Fuarında grubumuzun standında Genel Cerrah, Pedagog ve Eczacı uzmanlarımızla Bursa'lı annelerin ve üyelerimizin soruları cevaplandırıldı.

** Ekim-2008, Başarılı 10 çocuğumuzun eğitimlerine destek olmaya devam ediyoruz. Çocuklarımıza gönüllü diş hekimi üyemiz tarafından diş taraması ve tedavileri yapıldı.

** Ekim-2008, üyelerimizin kendi hazırladıkları ramazan paketleri ve bayramlıklar öğrencilerimizin ailelerine teslim edildi.

** Ekim-2008, Rüveyde Dörtçelik İlköğretim Zihinsel Engelliler Okulu'na üyelerimizle ziyarette bulunup, okulun 5 öğrencisinin yıllık yemek ücretleri karşılandı.

** Kasım-2008, Klinik Psikolog Elif Kutlu Merzeci ile annelerimiz için bir seminer düzenlendi.

** Kasım-2008, Kurban Bayramı için öğrencilerimize bayramlıkları alındı.

** Kasım-2008, grup üyelerimizden toplanan kullanılmış kıyafet, ayakkabı ve eşyaların bir kısmı Rüveyde Dörtçelik İlköğretim Zihinsel Engelliler Okulu'na teslim edildi.

** Kasım-2008, grup üyelerimizden toplanan oyuncak ve kitaplar Çöreler Köyü okulunun ana sınıfına teslim edildi.

** Kasım-2008, TUKD ile ortak köyümüz olan ''Pınarcık köyü ilköğretim okuluna, diş hekimi üyemiz tarafından diş taraması gerçekleştirildi.

** Aralık-2008, As Tv'de yayınlanan ''Her şey seninle güzel'' programına konuk olan Kurucu Başkanımız Özgür İde Acarbabacan, 1,5 saat boyunca ''Bursalı Anneler'i'' ve yaptıklarını tanıtma fırsatını yakaladı.

** Aralık-2008, Milli Piyango Anadolu Lisesi'nin çıkardığı ''Mürekkep'' dergisinin röportaj konukları Kurucu Başkanımız Özgür İde Acarbabacan, üyelerimizden ve uzmanlarımızdan Fatoş Atasoy'du. Okul öğrencilerinin de dinlediği röportaj sırasında genç nesillere Bursalı Anneler ve projeleri tanıtıldı.

** Aralık-2008, Grup üyelerinin ve diğer Bursalı Anneleri'in katılımı ile 2009 'a Merhaba partisi düzenlendi.

** Aralık-2008, Kasım ayında Klinik Psikolog Elif Kutlu Merzeci ile düzenlenen seminere katılan anneler ve çocukları ile, Osmangazi Hayvan evine ziyaret yapıldı. Anne ve çocukların bağışları teslim edildi.

** Ocak-2009, Grup üyelerinden toplanan kullanılmış eşya ve kıyafetler, kardeş köyümüz ''Pınarcık'' ve Dağdibi köylerine teslim edildi.

** Nisan-2009, Orhaneli Orman Müdürlüğünün daveti ile, grup üyeleri ve çocukları, Yürücekler Köyü, Karakovan Mevkii'ne 200 adet çam fidanı diktiler.

** Nisan-2009, Grup üyeleri ve diğer Bursalı Anneler'in katılımı ile ''23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı''  coşku ile kutlandı.

** Mayıs-2009, Bursalı Anneler 05 Mayıs 2009'da Olay Tv'de Yaşadıkça programına konuk oldular.

** Mayıs-2009, Bursalı Anneler ve çocukları, www.tshirtdukkani.com 'un katkıları ile hazırlanan özel anne ve çocuk tshirtleri ile 08 Mayıs 2009 akşamı Zafer Plaza'da defileye çıktılar.

** Mayıs-2009, Anneler günü nedeni ile, Olay Gazetesi, Gündem 16 dergisi ve www.bursaetkinlik.com Bursalı Anneler kurucu başkanı Özgür İde Acarbabacan ile röportaj yaptılar.

** Mayıs-2009, Bursalı Anneler, 16-20 Mayıs tarihlerinde Tüyap'ta düzenlenen Gelin Damat fuarına katıldı.

** Temmuz-2009, Uludağ Üniversitesi Onkoloji Çocuk Servisi oyun odasının ihtiyaçlarını, Bursalı Anneler temin ederek, oyun odasına teslim ettiler.

** Eylül-2009, Bursalı Anneler eğitimlerine destek oldukları 10 başarılı ilköğretim, lise seviyesinde ki öğrencilerine ev ziyaretlerinde bulunup aileleri ile tanıştı. Başarılı öğrencilerimize bilgisayar hediye edildi. Penguen gıdanın katkıları ile hazırlanan erzak paketleri dağıtıldı.

** Eylül-2009, Bursalı Anneler 2009-2010 eğitim öğretim yılında da Rüveyde Dörtçelik İlköğretim Zihinsel Engelliler Okulu öğrencilerinin yemek ücretlerine katkıda bulunmaya devam ediyor.

** Ekim-2009, Fotoğraf sanatçısı Mustafa Koldaş ve lojistik desteği sağlayan Çalışkan Kargo ile birlikte Harran Cumhuriyet İlköğretim okulu öğrencileri için, 4 adet bilgisayar, kullanılmış kıyafet ve kitap gönderildi.

** Mart-2010, 12 yaşında ki Nisa Zeynep Öztürk'ün Kumyaka Köyü'nde kendi çabaları ile oluşturduğu kütüphane için Bursalı Anneler kitap ve bilgisayar desteğinde bulundu.

** Mart-2010, Elazığ depreminde zarar gören köylere erzak, çocuk bezi ve kıyafet yardımında bulunuldu.

** Mayıs-2010, Anneler Günü etkinliği olarak, Zafer Plaza Alışveriş merkezinde anne çocuk fotoğraflarından oluşan sergi açıldı. Sergi fotoğraflarının basılı olduğu tshirtlerini giyen anneler ve '' Annem İçin En Büyük Hediye Benim'' yazılı tshirtlerini giyen çocukların podyuma çıktığı defilemiz büyük ilgi gördü.

** Eylül-2010, Bursalı Anneler 2010-2011 eğitim öğretim yılında da Rüveyde Dörtçelik İlköğretim Zihinsel Engelliler Okulu öğrencilerinin yemek ücretlerine ve maddi durumu yetersiz, başarılı öğrencilerin eğitim masraflarına katkıda bulunmaya devam ediyor.

** Şubat-2011 Küçük Deliller İlköğretim Okulu müdürünün bildirdiği ihtiyaç listesini çevremizde ki hayırseverlerinde yardımı ile tamamlayarak, üyelerimizle gerçekleştirdiğimiz bir ziyaret ile teslim ettik. Bu ziyarette üyelerimizden Diş Hekimi Tuba Akpınar, öğrencilere diş bakımı ile ilgili bir de eğitim semineri düzenledi.

** Nisan-2011 Artık gelenekselleşen kullanmadığımız giysi ve eşyaları Küçük Deliller İlköğretim Okulu öğrenci ve velileri ile paylaştık.

** Eylül-2011 Bursalı Anneler 2011-2012 eğitim öğretim yılında da Rüveyde Dörtçelik İlköğretim Zihinsel Engelliler Okulu öğrencilerinin yemek ücretlerine ve maddi durumu yetersiz, başarılı öğrencilerin eğitim masraflarına katkıda bulunmaya devam ediyor.

** Kasım-2011 Van depreminin ardından tüm üyelerimizin katılımı ile bölgeden bildirilen acil ihtiyaç listesinde yer alan yardımlar gönderildi.

** Mayıs-2012 Anne-çocuk el izlerimizden oluşan, sanatçı Figen Özden'in katkıları ile gerçekleşen seramik sergimiz, Zafer Plaza'da gerçekleşti.

**Eylül-2012 Bursalı Anneler maddi durumu yetersiz, başarılı öğrencilerin eğitim masraflarına destek olmaya devam ediyor.

**Kasım-2012 Büyük bir oyuncak firmasının bağışları ile Uludağ Üniversitesi Onkoloji bölümünde tedavi gören çocuklara oyuncak dağıtımı yapıldı.

 

PROJELERİMİZ